StoryLab Projesi

Sinema, tv dizisi, bilgisayar oyunu veya popüler roman olarak hikaye bizi çok etkiliyor. Ve hiç olmadığı kadar hayatımıza girdi. Çocuğumuzu sakinleştirmek için bile onu televizyona veya telefona emanet ediyoruz, başkalarının oraya koyduğu başka hikayelere.

Onur Ünlü’nün de belirtiği gibi bizde senaristin çıkmamasının sebebi bizim bu konu üzerine hiç uzun boylu düşünmememiz. Halbuki senaryo bir mühendislik çalışmasıdır. Kendi alanına göre araçları vardır ve bunlarda ustalaşmak gerekiyor.

Bu alanda;

Mustafa Akkad’ı 90’li yıllarda Tgrt nin çekti evliya filmlerinden birkaçı için İstanbul’a davet ettiklerinde ‘Bu filmer için bana ihtiyacınız yok ama gelin İstanbul’da büyük bir plato kuralım, büyük projelerin çekilmesini kolaylaştıralım, teşvik edelim, büyük işlere imza atalım’ dediğinde itibar görmüyor ve maalesef o büyük hayaller vefatıyla yarım kalıyor.

Aynı burdaki gibi bizim sinemada, televizyonda, bilgisayar oyunlarında, çizgi romanlarda olabilmemiz için en başta bir hikaye sistemi oluşturmamız gerekiyor.

Çünkü herşey hikayeye dayanıyor.

Bizde kısa dönem kara odaklanmaktan hemen birşeyler ortaya çıkarma şehvetinden ötürü büyük işler yapılamıyor.Halbuki bizi verimsizleştiren sistemsiz sadece pratik zekaya dayalı hareket etmemizdir.

Kolay olan kullanılır. Siz yolu, sistemi kurarsanız onu kullanan çok olacaktır.

Bunun için;

Bir Story Lab kurup;

  • Bizim kendi kültür dünyamızın ürünleri bu tarz çalışmalarda kullanılabilmek için uygun halde değil. Çoğu sinema kategorisinden ziyade eski türk edebiyatı raflarında kaybolmuş durumda. Türk Tarih Kurumunun, Türk Dil Kurumunun yayınladığı çok önemli destan ve efsane çalışmaları var.  Bizim mitolojimize dair başka yerlerde yayınlanmış ama sadece meraklılarının ulaşabileceği tozlu raflarda kalmışlar. Bunların üzerinde çalışmak ve uygun yayın formlarında yayınlamak istiyorum..
  • Herhangi birşeyle alakalı ön fizibilite yapmadan dünya çapında başarılı olmak mümkün değil sinemada da böyle. Bütün dünyadaki dizi, film, reklam, anıme gibi türlerin takibi, araştırılıp kategorize edilmesi sonra bunlar üzerine yeni şeyler icat etmek istiyorum.

Ben elimden geldiğince tek başıma bunları yapmaya çalışıyorum.

***

Boş bir arazi gördüğünde insanın nasıl içi sızlıyorsa benimde karşılaştığım çoğu insanda içim sızlıyor. Çünkü gerek eğitim sistemimizden gerekse şartlardan ötürü ne yeteneklerinin, yapabileceklerinin farkında ne de fıtratına, kişiliğine uygun bir alanda çalışıyor.

Her bir insanın bu dünyaya yapacağı, başka birinin o derecede yapamayacağı kendisine özel bir katkı vardır. Ben önce kendimi keşfettikten sonra benim durumumda olan başkalarınada yardımcı olmak için bu alanda olabildiğince bilgi arttırmaya çalıştım, halen daha eğitimlerime devem ediyorum.

Maksadım bu zamana kadar boş kalmış iş alanlarında ortaya büyük projeler koyarken kendinin farkına varamamış insanlarında bunu farketmelerini sağlamak, tıpkı bir arazinin altını ve üstünü ne yetişir veya maden var mıdır diye araştırır gibi.

Çünkü ticarette teknoloji de sinema da paranın bizatihi kendisi de rakamlarla ilgili değil insanla ilgilidir.

Yardımcı olabilecekseniz veya yardımcı olabilecek birini tanıyorsanız lütfen benimle irtibata geçer misiniz ?

Çok mutlu olurum

Email Adresim : storytechfuture@gmail.com

Twitter Hesabim

Youtube Kanalim