Eş/Yakın Anlamlı Web Sayfaları (Web Thesaurus)

czwetsaoekhe

Kelimelere, kavramlara bunların geçtiği genel-özel sözlüklere, ansiklopedilere öteden beri müptelayım.

Ama bunun bir StartUp projesinde önümü açacağını hiç düşünmezdim.

İnsan beyninin göz önünde ama gözden kaçan bir gizem bir çalışma prensibi var.

Kelimeler düşüncelerinizi sınırlıyor. Ya da bildiginiz kavramların artması zihin coğrafyanızın genişlemesi demek.

Ve bir yerden sonra başkaları ile aynı hayatı yaşaşanız bile dünyayı daha detaylı okumaya başlıyorsunuz.

Peki beyin bunca kavram arasından tam da ihtiyaca uygun olanı nasıl seçiyor. Önce blok halinde bir kavram alanına gidiyor sonra ordan daha özel olanı alıyor.

Yani önce yaşanan durumun iki kişi arasında bir konuşma olduğuna karar veriyor sonra bunun tartışma mı münazara, müzakere, mütaala mı olduğuna karar veriyor.

Dedi yerine izah etti, anlattı, aktardı, misal verdi, öğretti, söyledi olacağına karar veriyor.

Birine kelime öğretmek istediğiniz zamanda benzer kavramların arasında bilinmeyen kelimeyi eklediğinizde öğrenmesi daha kısa sürer.

Beyin kavramlar arasında saniyenin 10 binde birinde böyle dolaşıyor. Ve bizim deyimimizle kelimeler dilimizin ucuna geliyor bazen de ucunda oluyor.

İşte şu anda internetteki herhangi bir yerde yapılan arama sonuçları bu genel blok halini geçip tekil şekilde özel sonuçlar vermeye çalışıyor. Bu da hem vakit kaybı hem de kaybolma demek. Çünkü sizin için özel karar vermeye çalışıyor ama çoğu zaman bu size uymuyor.

Halbuki ilk aradığınızda size genel olarak birkaç blok alan çıksa ve burdan ilerleyebileseniz çok daha iyi sonuclar elde etmis olacaksınız. Çünkü kabul edin çoğu zaman ne aradığınızı siz de bilmiyorsunuz.

Eğer şu an hayalini kurduğum şekilde hem tasarımı hem koleksiyonerligi ön plana çıkartan yapısı hem de oyun sistemiyle insanların sağa sola attığı linkleri görsel bir halde raflarına yerleştirmelerini sağlayabilirsem bunu basarmış olacağım.

Siz bu sistemde arama yaptığınızda tekil sonuçlar degil benzer raflar karşınıza çıkacak, ordan ilerleyebileceksiniz.

Küçük bir örnek;

Benim gibi doğu kültüründen bir Star Wars çıkarmaya kendini adamış biri Joseph Campbell’in kitapları ile Perter Naili Boratav’ın hem de Bahattin Ögel’in bir de üstüne Ömer Tecimer’in çalışmalarının aynı yerde olması gerektiğini bilir. Bakın bakalım internette bu 4 isim hiç yan yana geçecek mi? Bu bilgi ben de var. Şu an dijital olarak bir yere yansıtabiliyor muyum? Hayır.

Peki yakında bunu yapabilecek miyiz? Dedim ya şu an hayalimi gerçekleştirmeye çalışıyorum.

Gerçekleştiğinde ne olacak? İnsanlığın ortak tecrubesinden gerçekten daha fazla istifade edebileceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir